Sziasztok!!!!!!!

Az oldalon a kutyákról lesz szó!!!!!!

Ellik a kutyám - most mit csináljak?

Ellik a kutyám - most mit csináljak?
Amikor kiskutyák születnek, bizony fel kell készülni a gazdinak is. Előfordulhat ugyanis, hogy az ellésnél kutyánknak segítségre van szüksége, ezért fontos, hogy tudjuk, mikor mit kell tennünk. Lássuk a legfontosabb tudnivalókat!

Fontos tudni, hogy a kedvencünk vemhessége a fedeztetéstől számítva átlagosan 63 nap, de ez lerövidülhet vagy meghosszabbodhat 4-5 nappal, attól függően, hogy a fedezés pillanatában a szukában megtörtént-e a peteváltás, befejeződött-e a peteérés folyamata. Ha nagyon fontos tudnunk az ellés pontos időpontját, akkor azt könnyen megállapíthatjuk mi magunk is, a kutyánk hőmérsékletének ellenőrzésével. A vemhesség végén ugyanis a szuka vérében rohamos mértékben csökken a a vemhesség fenntartásáért felelős hormon, a progeszteron. Ennek hatására csökken a szuka testhőmérséklete. A várható ellés előtt 24 órával (ez lehet kevesebb is!) a megszokott 38,5-39 oC -ról lecsökken 37,5 alá a hőmérséklete. Ebből tudhatjuk, hogy nemsokára bővül a család.


Vemhes vizsla
A vemhesség kb. 63 napig tart


Mire figyeljünk oda a vemhesség idején?

A vemhesség utolsó harmadában a kiskölykök rohamos növekedésnek indulnak. Ezért a kutyánk már nem éri be napi egyszeri étkezéssel két okból sem. Először is sok energiát elvon a kölykök fejlődése, másodszor pedig a hasüregben egyre nagyobb helyet foglal el a méh a kölykök miatt, ezért egyszerre kevesebbet is tud enni. Ezért naponta többször adjunk neki, a legjobb, ha magas energiatartalmú kutyatápot adagolunk neki.

A vemhes szukánkat engedjük mozogni és sétáltassuk egészen a vemhesség végéig, csak arra ügyeljünk, hogy túl megerőltető gyakorlatokat és nagy „erőltetett menetelést" ne végeztessünk vele.

Mire van szükségünk, ha kezdődik az ellés?

Először is egy kényelmes, nyugodt, és 22-25 C-fokos, könnyen tisztán tartható helyet kel biztosítani a kutyánknak. Csak az legyen vele, aki akiben a kutya feltétlenül megbízik. A „közönségtől" nyugtalan és mérges lesz. Szükség van tiszta törölközőkre a kiskutyák metörölgetéséhez, szemcseppentő és fültisztító pálcikára, ha a légutak szabaddá tételére lenne majd szükség, fonal a köldök lekötéséhez, Betadine oldat a köldök fertőtlenítéséhez.


újszülött kiskutya


Honnan tudjuk, hogy már elkezdődött?

Kutyánk már napokkal az ellés előtt félrehúzódik és elkezdi a kuckóját építeni. A viselkedése is megváltozik, étvágytalanná válik, néha hányhat is. A péra megduzzad, átlátszó váladék ürül belőle.

Már úton vannak a kicsik, ha:


Spániel és kölykei

A méh felkészül az összehúzódásokra, a méhnyak csatornája megnyílik. A szuka nyugtalan lesz, lihegni kezd. A hüvelyből nyálkás, áttetsző váladék ürül.

A méh első ( nem látható) összehúzódásai és a szülőút fokozatos tágulása közben a szuka még intenzívebb fájdalmat jelez: körbe jár, lefekszik és felkel, nyugtalan, liheg.

Amikor a méhösszehúzódások fokozódnak, akkor már látható hasfal összehúzódások jelentkeznek.

Megrepedhet a magzatburok, elfolyik a magzatvíz. Ez a szakasz viszonylag rövid ideig tart, a legelső kölyöknek meg kell születnie a magzatvíz elfolyásától számított 4 órán belül. Amennyiben sötétzöld váladék ürül a szülőútból, akkor megkezdődött a méhlepény leválása, és romlik a kiskutya oxigénellátása. Ekkor legfeljebb egy óránk van az első kölyök megszületéséig.

Kölykök születnek

Amikor a kiskutya a szülőcsatornába kerül, fokozódnak a hasfal összehúzódásai, rövid idő (percek) alatt megszületik. A kölykök születhetnek fej, vagy farfekvésben, mindkettő normális a kutyáknál. A kiskutyák gyakran burokban születnek, máskor a burok felreped és csak köldökzsinórral kapcsolódik a kölyökhöz. A tapasztalt szuka könnyen felszakítja a burkot, megtisztítja az orr és szájnyílást, nyalogatja a kölyköt, ezzel is serkenti a légzését, a köldökzsinórt pedig elrágja.

A magzatburok

A magzatburok akkor születik meg később, ha elszakad a köldökzsinór, mielőtt megszületne a magzat. Az is lehet, hogy a következő kölyök előtt jön ki. A szuka általában megeszi a magzatburkot, így a gazdinak kell megszámolni, hogy hány kölyök született már meg, így az ellés végén tudni fogja, hogy maradt-e még benn a méhben magzatburok.

Ha sok kiskölyök születik, azért ne engedjük, hogy az összes magzatburkát megegye a kutyánk, mert hasmenést, hányást okozhat neki.

Ellés után: boldog család


szoptató beagle
Amikor minden kölyök világra jött, a szuka megnyugszik, és szoptatni kezdi őket.

A kölykök átlagosan 30-60 perces periódusokban jönnek a világra. Egy-egy kölyök megszületése után hosszabb-rövidebb ideig nyugalmi szakasz következik.

Ha két óránál hosszabbra nyúlik a nyugalmi szakasz, és van még a méhben kölyök, akkor állatorvos segítségét kell kérni.

Amikor minden kölyök világra jött, a szuka megnyugszik, és szoptatni kezdi őket. Az ellés utáni 2-6 hétben ún. lochia ürül a méhből. Ez a folyadék kezdetben sötét zöldesbarnás színű, esetleg véres, de semmiképp nem bűzös. Később aztán a színe egyre világosabb lesz, és a mennyisége is csökken. A hatodik hét után is fennálló lochia-ürülés a méh elégtelen működésére utal és állatorvoshoz kell fordulni vele.

Esetleges problémák: ahol segítenünk kell

Előfordulhat, hogy a kölyök a szülőútban reked . Ilyenkor segíteni kell a kutyánknak. Be kell nyúlnunk a középső és mutatóujjunkkal a hüvelybe és az állkapocs mögött óvatosan meg kell fognunk a kiskölyök fejét, majd óvatosan kihúznunk.

Ha kutyánk még gyakorlatlan szülő, előfordulhat, hogy eleinte ügyetlenebb a kicsinyei gondozásában. Ha az anya a burkot nem tépi fel, amiben a kölyke a világra jött, akkor mi szakítsuk fel a burkot úgy, hogy először az orrot és a szájnyílást tesszük szabaddá, hogy a kicsi kapjon levegőt. Ezután adjuk oda az anyjának, hogy lenyalogathassa a kölykét. Ez fontos az anyai ösztönök szempontjából is.

Ha valamiért nem tisztogatná az anyja, akkor mi távolítsuk el a kölyökről az összes burokmaradványt, töröljük szárazra, finoman dörzsölgessük a mellkasát a törölközővel- ezzel a lélegzését serkentjük. Ha nem lélegezne, öblítsük le hideg vízzel, mert ez a módszer is lélegzésre ösztönzi, majd újra dörzsöljük a mellkasát. Csak akkor hagyjuk abba, ha már magától vesz levegőt. Ezután kössük le a köldököt kb fél cm-re a hasfaltól, majd vágjuk el a csomó fölött egy cm-rel és jöhet a Betadine fertőtlenítésre. Tisztogassuk meg Betadine- oldattal a csonkot.

Ezután ragasszuk le. Ezután adjuk vissza az anyjának, hogy szoptathassa és hagyjuk egyedül, hagy pihenjen a kölykeivel. Magunkra pedig bátran legyünk büszkék, amiért ilyen jól helytálltunk!


3 hetes kiskutyák
3 hetes kiskutyák




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 53
Tegnapi: 1
Heti: 53
Havi: 368
Össz.: 122 744

Látogatottság növelés
Oldal: Ellés:
Sziasztok!!!!!!! - © 2008 - 2024 - goldenretrieverkutyuskak.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »