Elsősorban fontos megérteni, hogy a kutyák genetikailag arra vannak programálva, hogy ássanak. A régmúltban fekvőhelyet, árkot - ahol lehűsüljenek, alagutat - kisebb állatok hajszolására és gödröket ástak maguknak, ahova zsákmányukat rejtsék. Évek múltával, a vadászkutya tenyésztők szemében, az ásás kívánt viselkedési formává vált. A terriereket kifejezetten a kisvadak, mint például a borz, a róka és a vidra kiásására tenyésztettek ki, nevűk is a föld jelentésű, latin „terra" szóból származik. Napjaink szokványos helyzeteiben a kutyák több okból is áshatnak, de soha nem azért, hogy rosszak legyenek. Nem szabad elfelejteni, hogy a kutyák ösztönösen ásnak és némi türelemmel, valamint pozitív megerősítéssel, mindkét félnek kedvező megoldást lehet találni.
Szálj be te is, ha akarsz! |
Az egyedüli megoldás a kutyák áshatnékának megfékezésére, a magatartást kiváltó ok megtalálása. Fel kell tenni a kérdéseket:
Érdemes kipróbálni az alábbi javaslatokat. Alakítsunk ki a kutyának egy helyet, ahol kedvére áshat .Ha már kizárták a mozgásigényt és magányosságot, mint az ásást okozó tényezők, a legjobb megoldás egy olyan hely, például egy homokgödör kialakítása, ahol a kutya kedvére áshat. Ne feledd, hogy egyes kutyámál az ásás nem rendellenes magatartás és városi kutyáknak remek lehetőség felesleges energiájukat levezetni. Az új hely használatát különböző játékok és jutalomfalatok elrejtésével megerősíthetjük a kutyánkban. Így a neki kijelölt kis területen addig áshat, amíg csak akar!
Csak nehogy rajtakapjanak bennünket! |
Ha a kutyának melege van, fázik, vagy egyszerűen nincs kényelmes helye, ásni fog magának egy megfelelő fekvőhelyet. Sok kutya a legkényelmesebb ágy helyett is inkább természetes talajt érezne maga alatt, tehát a megoldás egy védett helyen kialakított fekvőhely lehet. A kutyák olykor ragaszkodnak a kert egy bizonyos pontjában folytonosan kotorni, valami földben található izgató szag miatt, vagy esetleg egy hivatlan kerti vendég oduját érzi a közelben. Hogy megtörd a berögződött szokását, a kiásott gödröket, lyukakat feltöltheted kövekkel vagy odaszórhatsz egy kevés kutyapiszkot. A nagyobb felületekre drótrácsot szokás fektetni, amíg a kutya elveszti érdeklődését a hely iránt. De ha a kutya még így is folytatja amit elkezdett, akkor viselkedésének oka valószínűleg másban gyökerezik.
Az újonnan ültetett növények körül frissen felforgatott föld gyakran ellenálhatatlan illatokkal csalogatja a veleszületett ásót. Ezek a kutyák tanúi voltak gazdájuk kertészkedésének és alig várják, hogy ők is nekifussanak. Az ilyen kutyákat csak úgy tudjuk meggátolni attól, hogy gyökerestől kiássák az új növényeket, hogy néhány napig nem engedjük a kertbe, vagy elkerítjük munkánk gyümölcsét egy műanyag vagy fém hálóval, amíg a talaj megkeményedik.
Imádok kertészkedni! |
Hogy miért ásnak a kutyák a kerítések mentén? Lehet, hogy a területük határait akarják megtisztítani járőrözés céljából, vagy csak egyszerűen kiutat keresnek. A kerítés mentén járőröző kutyáknak azzal járhatsz a kedvében, hogy a kerítés mentén egy ösvényt alakítassz ki. Kisebb ablakokat is vághatsz rá, hogy a kutya átláthasson a kerítés másik oldalára.
Az ivarérett kutyák azért szöknének meg, hogy párzási ösztöneiket kiélhessék, tehát a legegyszerűbb megoldás az ivartalanitás. A szeparációs szorongás (a vágy, hogy újra a gazdájával legyen) problémáját pedig megoldhatja egy kutyaszakertő tanácsa is.
Légy mindig türelmes, határozott és soha ne büntesd a kutyát az áskálódás miatt, mivel az csak a kutya belső szorongásait erősítené meg, így akaratlanul is súlyosbítaná a problémát! Rendszeres sétáltatással, sok szeretettel és a fentiekben említett praktikus javaslatok segítségével megelőzhetjük ezt a számunkra kellemetlen viselkedési formát.