Az agility egy szédületesen magával ragadó kutyás sport, ahol a gazdának, és a kutyának is ugyanúgy teljesíteni kell, mind a kettőjüknek egyformán meg kell dolgozni a sikerért. Ez a kutyás sport leginkább a lovas díjugratáshoz hasonlít, a gyökerei a lovaglásból erednek. A hetvenes években egy angol lovastiszt egy díjugrató verseny színesítésére találta ki, hogy a kutyák is csináljanak valami hasonlót. Annyira megtetszett mindenkinek, hogy rá nemsokkal megszületett az agility szabályzata, és komoly versenyeket rendeztek.
Az agility valamennyi kutya és versenyző számára nyitott sport. Az agility verseny célja, hogy különböző típusú akadályokból összeállított akadálysor segítségével vizsgáljuk a kutya taníthatóságát, irányíthatóságát, ügyességét, együttműködő készségét, a kutyavezető problémamegoldó képességét, reakcióinak gyorsaságát, állóképességét és a kutyával való kommunikációjának szintjét. Az agility sport sikeres űzésének elengedhetetlen feltétele, hogy a versenyzők ismerjék a kutyanevelés, tartás és képzés elemi alapjait. Az agility egy nevelő célzatú sport, amely elősegíti a kutyák szocializációs beilleszkedését és segíti a versenyzők egészségmegtartó mozgásigényének kielégítését.
A verseny napján, a futam előtt, a verseny területén tilos az edzés. A futam előtt a felvezetőknek megfelelő időt kell biztosítani arra, hogy - kutyáik nélkül - a pálya vonalvezetését megismerjék, és versenyzési taktikájukat kialakítsák (pályabejárás). A futam kezdete előtt a bíró ismerteti a futam részleteit, a szintidőt és a maximális időt. Ugyanakkor emlékeztetheti őket a futammal kapcsolatos előírások betartására.
A futamot a kutya bármely testhelyzetből kezdheti. A felvezető a bíró startengedélyét követően indíthatja a kutyát. A startengedély után a felvezető a pályán bárhol elhelyezkedhet. A futamidő mérése akkor kezdődik, amikor a kutya átlépi a "startvonalat", vagy elfut mellette. Az egész futam alatt a felvezető a kutyát csak különböző hang- kéz- és testjelek alkalmazásával irányíthatja.Nem megengedett a kutya, vagy az akadály kézzel érintése a futam alatt. A pályán a sorszámoknak megfelelő sorrendben kell az akadályokat teljesíteni. A felvezető nem léphet az akadályokra, és nem ugorhatja át az azokat. A futam és az időmérés akkor fejeződik be, amikor a kutya átlépi a "célvonalat".