Este vacsorakészítés vagy telefonálás közben újra rázendít, még azt sem tartja tiszteletben, ha tévézni szeretnénk. Hogy mi történik egész nap, míg nem vagyunk otthon? Nos, ezt mindenki saját fantáziájára bízzuk, de a szomszéd hagyta cédula is sejteti : semmi jó!
Meg vagyunk tehát áldva egy ebbel, amelyik túl sokat ugat. A kérdés adott : hogyan fogjuk be a száját ?
Unatkozik, azért ugat |
Ha a kutya csak akkor ugat, amikor mi is otthon vagyunk, valószínű, hogy két lehet-séges ok közül az egyik miatt teszi : vagy az a célja, hogy felhívja magára a figyelmet vagy figyelmeztetni szeretne valamire. A legtöbb kutyatulajdonos nagyobb biztonságban érzi magát, ha tudja, a kutyája riadót fúj, ha illetéktelen behatolót észlel, épp ezért jó néven veszi és jutalmazza ezt az őrző-védő tulajdonságot. Mivel szeretnénk, hogy kutyánk ezután is megtartsa ezt a jó szokását és figyelmeztessen az esetleges veszélyre, ne vegyük el teljesen a kedvét az ugatástól, hanem próbáljuk meg elérni azt a mutatványt, hogy abbahagyja a csaholást, amikor rászólunk.
Amikor az ugatást szeretnénk mederbe terelni, ugyanúgy járjunk el, mint bármilyen más trükk megtanítása során: legyünk következetesek és egyértelműek afelől, mit is szeretnénk elérni a kutyánál. Ha csendre intjük, az ezt kiváltó parancsszót kell megerősítenünk benne. A csend legyen ! persze három szoba távolságból nem hatásos, hiába is folytatnánk a telefonbeszélgetést, miközben a kutya lelkesen kiereszti a hangját és kitartóan lármázik az ablak előtt elhaladó járókelők láttán.
Olykor csak jókedvükben ugatnak a kutyák |
Ha a kutya egyfolytában követeli tőlünk a kizárólagos és megosztatlan figyelmet, jobb, ha következetesen nem veszünk róla tudomást - mondjuk egy hétig. Egyszerűen álljunk fel és menjünk át a másik szobába, amikor csak rázendít. Ezzel a mód-szerrel fokozatosan megszüntethetjük a kutya ugatási kedvét. Célszerű, ha eközben szüneteltetjük az összes csemegét, amellyel addig a kutyának kedveskedtünk és ezt a viselkedését erősítettük. Ne feledjük, a kutya még a szidást vagy a rövid szem-kontaktust is jutalomként foghatja fel, ezért törekedjünk arra, hogy semmilyen reakciót ne mutassunk. Egy lépéssel tovább léphetünk azzal, hogy odafigyelünk a ku-tyára - például megsimogatjuk -, de kizárólag akkor, ha épp csendben van. Ezzel a módszerrel és persze sok türelemmel a kutya számos, korábban rögzült szokását meg tudjuk változtatni.
A lecsendesítés további módjai
Egyes esetekben a kutya ugatási kedvét erre szolgáló nyakörvvel csökkenthetjük. Ezek a nyakörvek olyan kutyák esetén bizonyulhatnak hatásosnak, amelyek gazdájuk távollétében ugatnak és így a szóbeli feddés itt nem alkalmazható. Ne tegyünk nyakörvet azonban nyugtalan, ideges kutyára, mert ezzel a problémát tovább fokozhatjuk. Egyes kutyákat például rendkívül stresszel az egyedüllét, amit non-stop ugatással próbálnak oldani. Ebben az esetben a kutyát a háttérben meghúzódó ok - az elszigeteltség érzéséből adódó szorongás - miatt kell kezeltetni, nem csupán az ugatási szokásán kell változtatnunk.
A vizsla játszani hívja a goldit, ezért ugat |
Az ugatást gátló nyakörveknek - amelyek ultrahanggal vagy elektrosokkal hatnak -, illetve a különböző vibráló eszközöknek a lényege, hogy megbüntetik a kutyát, amikor az ugat. Az elektrosokk bár hatásos lehet, sokak véleménye szerint nem humánus módszer (szerintünk sem). Azok a típusú nyakörvek, amelyek nem okoznak fájdalmat az állatnak, sokkal elfogadottabbak. Külföldön újdonságnak számít a citromfűolajat tartalmazó nyakörv, amely ugatásra sprayként működik és elvonja a kutya figyelmét az ugatástól. Ne feledjük, hogy egyes nyakörvek ugatást gátló hatása a közelben tartózkodó másik kutya ugatására is beindulhat, ezzel pedig ok nélkül büntetjük a nyakörv viselőjét. Ezek a nyakörvek tehát nem alkalmazhatók hatásosan olyan esetben, amikor a lakásban több ugatós kutyát is tartunk.
Szerencsére a legtöbb kutya igen jól reagál az ugatási szokásán változtatni kívánó beavatkozásokra. Azzal, ha beengedjük a lakásba az udvaron tartott kutyát (ami a szomszédokat is lecsendesítheti) vagy szánunk rá időt, hogy alkalmazzuk a fent leírt viselkedésmódosító technikákat, elérhetjük, hogy a kutya a környezete számára ne nyűg és összetűzés forrása legyen, hanem valóban elfogadott társas lény.